Zítra, 8. března, je Mezinárodní den práv žen. Tento den je příležitostí podívat se na problémy, kterým ženy v naší moderní společnosti čelí.
Zvláště důležitým tématem je duševní zátěž. V této souvislosti se na začátku roku 2023 podíváme na to, co je to duševní zátěž a jak ovlivňuje ženy.
Voir cette publication sur Instagram
Definice a důsledky duševní zátěže
Mentální pracovní zátěž je pojem, který označuje odpovědnost za domácí, psychologické a organizační úkoly, která připadá především na ženy.
Jedná se o komplexní jev, který se projevuje tím, že ženy jsou odpovědné za správu každodenních záležitostí, často bez svého vědomí, i když mají zaměstnání.
Psychická zátěž může mít různé podoby, například organizování školních aktivit dětí, rozhodování o rodinném rozpočtu nebo sledování administrativních dokumentů.
Tato duševní zátěž má významné důsledky pro psychické zdraví žen. Zvýšená zodpovědnost a povinnosti totiž mohou vést k vysokému tlaku a únavě doprovázené chronickým stresem.
Kromě toho může mít tento tlak negativní dopad i na jejich osobní a profesní život.
Proč je psychická zátěž pro ženy výzvou?
Duševní pracovní zátěž je problém, který se týká zejména žen, neboť ty mají častěji než muži neplacené povinnosti v domácnosti a přebírají rodinné úkoly.
Psychická zátěž je může velmi tížit. Ženy totiž často čelí dalšímu tlaku, aby uspěly v profesním i osobním životě. Neustále se od nich očekává, že budou plnit své povinnosti manželky, matky a případně i pracovnice.
Tento dodatečný tlak může mít negativní dopad na jejich zdraví a duševní pohodu. Kromě toho mohou situaci ženám ztěžovat genderové stereotypy týkající se duševní zátěže.
Někteří muži navíc neuznávají duševní zátěž, kterou ženy nesou, nebo nechápou, jak náročné to může být. To znamená, že ženy nemají vždy podporu, kterou potřebují k tomu, aby se s touto zátěží vyrovnaly.
Jak se mohou ženy zapojit do řešení psychické zátěže?
Psychická zátěž je pro ženy významnou překážkou, kterou je třeba řešit a snižovat. Za tímto účelem mohou vyvíjet iniciativy na několika úrovních:
- Osobní: naučit se stanovit si priority, dovolit si udělat si čas pro sebe a uspořádat si svůj rozvrh, stanovit si dosažitelné cíle.
- Sociální: sdílení domácích a domácích prací s ostatními členy rodiny, vzájemná pomoc v kruhu přátel a přijímání pomoci od ostatních.
- Institucionální: podpora iniciativ na zlepšení rovnosti žen a mužů na pracovišti i mimo něj, zvyšování povědomí o těchto otázkách mezi širokou veřejností a také prosazování zákonů, které podporují rovnost.
Dále je důležité si uvědomit, že duševní zátěž je realitou, která se týká všech členů společnosti. Informovanost je proto základním prvkem při přijímání opatření proti tomuto diskriminačnímu tlaku.
Iniciativy na podporu žen při zvládání duševní zátěže
Tváří v tvář duševní zátěži byly zavedeny iniciativy na podporu žen. Patří mezi ně programy na podporu rovnosti žen a mužů a politiky a služby zaměřené na snížení zátěže způsobené duševním onemocněním.
Kromě toho mnoho organizací a sdružení nabízí pomoc a podpůrné služby ženám, které se vyrovnávají s duševním onemocněním. Tyto služby mohou zahrnovat konzultace, poradenství a praktické semináře o organizaci práce, time managementu a komunikaci.
Kromě toho byla vytvořena partnerství mezi vládou, soukromým sektorem a charitativními organizacemi, která mají ženám pomoci zvládat zátěž duševního zdraví. Některé společnosti například nabízejí placenou rodičovskou dovolenou a podporují práci na dálku.
Jiné poskytují cenově dostupnou péči o děti nebo bezplatné školení o zvládání rodinných povinností. A konečně některé charitativní organizace nabízejí finanční pomoc rodinám, které se snaží zvládat své povinnosti.
Den práv žen je vhodnou příležitostí k zamyšlení nad výzvami spojenými s duševní zátěží v roce 2023. Ženy stále příliš často čelí překážkám, které podkopávají jejich pohodu a duševní zdraví.
Musíme se navzájem více podporovat a zajistit, aby měl každý přístup k odpovídajícím zdravotním službám. Pouze systémová změna může skutečně zlepšit duševní zátěž žen a my všichni musíme nyní jednat, aby se tak stalo.