Home » Jak a kdy zasít rajčata: základní pravidla pro maximální úrodu

Jak a kdy zasít rajčata: základní pravidla pro maximální úrodu

Mít dobře zásobenou a bohatou zeleninovou zahradu je snem mnoha z nás. Rajčata jsou důležitou součástí tohoto snu většiny z nás.

Pokud chcete zasadit rajčata a sklidit jich dostatečné množství, je důležité dodržovat správné postupy, abyste dosáhli uspokojivého výsledku.

Naštěstí pro vás máme několik tipů, které vám pomohou sklidit dobré množství rajčat.

V tomto článku se s vámi podělíme o základní pravidla pro výsev rajčat a získání maximální úrody: tipy pro zahradu.

Kdy sázet rajčata

Rajčata jsou jednou z nejsnadněji pěstovatelných zelenin, která může být pro vaši zahradu velmi prospěšná. Prvním krokem při zakládání semen rajčat je určení správné doby. Pokud se nacházíte v teplém klimatickém pásmu, můžete začít s výsevem semen rajčat šest až osm týdnů před posledními jarními mrazíky.

V chladnějším podnebí je nejlepší začít s výsevem rajčat přibližně tři měsíce před posledními jarními mrazy. Semena rajčat lze vysévat přímo na zahradě, ale rajčata pěstovaná v pokojových nádobách obvykle plodí dříve.

Přečtěte si také  Test z matematiky: Dokážete najít řešení této operace?

Jak připravit půdu

Pro pěstování rajčat je velmi důležité mít dobře připravenou půdu. Je nutné ji odplevelit, protože plevel konkuruje rajčatům v boji o živiny a vodu.

Za druhé je důležité půdu během vegetačního období provzdušňovat obracením a rýžováním. Do půdy by se měly také přidávat organické látky, jako je kompost nebo hnůj, které ji obohatí. Tím se optimalizuje struktura půdy a její nutriční vlastnosti.

Kromě toho je velmi důležitá také úprava půdy, aby se vyrovnalo pH půdy. Rajčata mají ráda pH v rozmezí 6,0 až 6,8; pokud je však pH příliš nízké nebo příliš vysoké, některé živiny nejsou pro rostliny dostupné. Před výsadbou semen nebo mladých rostlin je proto vhodné provést test půdy.

Dodání potřebných živin

Rajčata potřebují ke svému růstu a vývoji velké množství živin. K tomu je důležité používat vhodná hnojiva. Hnojiva mohou být organická nebo minerální.

Přečtěte si také  Test osobnosti: Jaký druh romantiky máte rádi? Zjistěte to výběrem z těchto 6 romantických obrázků!

Minerální hnojiva se skládají z kombinace různých živin a jsou k dispozici v tekuté nebo granulované formě.
Můžete také použít směs na bázi kompostu, která obsahuje různé přírodní a organické hnojiva, včetně následujících živin

  • Dusík (N)
  • fosfor (P)
  • draslík (K)
  • vápník (Ca)
  • hořčík (Mg)
  • Síra (S)

Tyto živiny jsou nezbytné pro růst rajčat a produkci kvalitních plodů. Je důležité je aplikovat ve všech fázích životního cyklu rajčat, zejména během tvorby plodů.

Kromě toho dávejte pozor, abyste nepřehnojovali, protože to může způsobit problémy, jako je hniloba kořenů a plodů.

Zajištění optimální ochrany

Dobrá ochrana rajčat je nezbytná pro zajištění dobré úrody. Existuje několik způsobů ochrany rajčat, včetně mulčování, pletí a zamulčování. Mulčování spočívá v pokrytí půdy kolem rajčat slámou, novinami nebo lněnou slámou, aby se regulovala teplota půdy a omezil výskyt plevelů.

Odplevelování je ruční odstraňování plevele z okolí rostlin rajčat.

Přečtěte si také  Horoskop pro 29. června 2023 : Ryby si užijí klidný a vyrovnaný den, do kterého se přimíchá trocha romantiky!

Mulčování zahrnuje pokrytí půdy organickým materiálem, jako jsou piliny, odumřelé listí nebo sláma. Tato metoda zachovává vlhkost a zabraňuje růstu plevele.

Rajčata lze také umístit do klecí nebo drátěného pletiva, aby byla chráněna před predátory, jako jsou ptáci, hlodavci a hmyz.

Klece nebo mříže by měly být dobře podepřeny a instalovány dříve, než rostliny příliš vyrostou. Květy a plody lze také chránit sítěmi proti létajícímu hmyzu.

Dodržením základních pravidel pro výsadbu rajčat a získání maximální úrody si budete moci užívat bohatou zahradu a chuť čerstvě sklizených rajčat.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat zalévání, ochraně proti škůdcům a doprovodným rostlinám. Pro dosažení maximálního výnosu je důležitý také správný osevní postup a údržba půdy.

V neposlední řadě je důležité pečlivě sledovat rostliny a sklízet rajčata, když jsou zralá, abyste ze sklizně vytěžili co nejvíce.


 

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Finefish.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.