Home » Jak přesadit a zasadit citrusové plody: naše tipy pro zahradníky

Jak přesadit a zasadit citrusové plody: naše tipy pro zahradníky

Citrusové plody patří mezi nejoblíbenější exotické ovoce. V létě rádi jíme pomeranče, citrony, grapefruity a mandarinky. Co kdybychom chtěli mít vlastní zásobu exotického ovoce?

Neuvědomujete si, že pěstování citrusových plodů v květináčích a na plantážích je na dosah ruky každého z nás? V tomto článku vám poradíme, jak si citrusové plody snadno přesadit a zasadit doma. Nečekejte už déle a zjistěte, jak na to!

Příprava prostředí pro citrusy

Příprava vhodného prostředí pro pěstování citrusů je nesmírně důležitým krokem. Je nezbytné být připraven poskytnout těmto rostlinám potřebné živiny a péči, aby mohly zdravě a bohatě růst.

Nejprve vyberte slunné a bezpečné místo pro výsadbu citrusů. Za druhé se doporučuje přimíchat do stávající půdy organický kompost, který půdu obohatí a zlepší její strukturu.

Důležitá je také dobrá drenáž, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Nakonec je třeba půdu pravidelně zalévat, aniž by se kořeny utopily, a pro optimální růst hnojit hnojivem vhodným pro citrusy.

Přesazování a výsadba citrusů: následující kroky

Než začnete citrusy přesazovat nebo sázet, je důležité připravit prostředí. Je třeba najít slunné místo s minimální teplotou 10 °C. Vyberte bohatou, dobře propustnou půdu. Můžete také použít směs zeminy pro květináče, perlitu a písku. Jakmile je půda připravena, můžete citrusy přesadit nebo zasadit.

Přečtěte si také  Vizuální test: Vaše pozorovací schopnosti nejsou dobré, pokud nedokážete rozpoznat orla na tomto obrázku.

Zjednodušeně řečeno, přesazování je přemístění stromku z menšího květináče do většího. Při přesazování musíte stromek opatrně vyjmout z květináče, odstranit starý substrát a nahradit jej novým.

Při přesazování stromů vykopete jámu a umístíte do ní kořenový bal. Nakonec díru zasypete novým substrátem.

Jakmile jsou rostliny na místě, dbejte na to, aby byly dobře zalévány a dostávaly dostatek hnojiva pro optimální růst. Pravidelně také kontrolujte, zda není půda příliš suchá nebo příliš mokrá. Citrusy mohou být náchylné k chorobám a škůdcům, pokud není prostředí vhodné.

Rozdíly mezi přesazováním a výsadbou

Přesazování a výsadba citrusů jsou dva odlišné procesy, které si nejsou podobné. Přesazování je proces přemístění stávajícího stromu nebo rostliny do nového květináče. Naproti tomu sázení je proces, při kterém se nově pořízený strom nebo rostlina zasadí do země.

Přesazování se obvykle provádí za účelem změny velikosti květináče nebo přidání nové živné půdy ke stávající rostlině. Pokud přesazujete citrusový strom, měli byste vybrat květináč, který je alespoň o 2 cm větší než ten předchozí. Zemina by měla být pro stromek dostatečně výživná a měla by být dobře odvodněná.

Přečtěte si také  Naše tipy pro udržení zdravé zahrady!

Výsadba je proces zasazení nového citrusového stromu do země na vaší zahradě. Při výsadbě citrusovníku byste měli vybrat slunné, dobře odvodněné místo a do půdy přidat kompost. Budete také muset vykopat jámu větší než kořenový bal, aby se stromek mohl pohodlně usadit.

Shrňme si hlavní rozdíly mezi přesazováním a výsadbou:

  • Přesazování je přesazení stávající rostliny do nového, většího květináče.
  • Sázení je zasazení nové rostliny nebo stromu do země.

Péče o citrusy pro optimální růst

Pokud chcete dosáhnout optimálního růstu citrusů, je péče o ně velmi důležitá. Je důležité zajistit, aby rostlina měla vždy dostatek vody a světla. Jak rostlina roste, nezapomeňte ji v případě potřeby přemístit na slunnější místo.

Hnojiva by se měla aplikovat každé 3 měsíce nebo podle doporučení výrobce. Listy by se měly pravidelně čistit, aby se odstranil prach a hmyz.

Přečtěte si také  Významná astrální událost 18. října 2023 - dopad na lásku pro tři konkrétní astrologická znamení

Doporučuje se také pravidelné stříhání, aby byla rostlina zdravá a pod kontrolou, protože může velmi rychle růst. Stejně tak odřezávání opadaných květů umožní rostlině soustředit se na svůj růst.

Při nákupu citrusů je důležité rostlinu před koupí pečlivě prohlédnout a zkontrolovat, zda neobsahuje hmyz a choroby.

Jakmile najdete zdravou rostlinu, je třeba ji řádně zasadit nebo přesadit a pravidelně o ni pečovat, abyste zajistili její optimální zdraví a růst.

Budete-li se řídit těmito zahradnickými tipy a radami, budete moci přesazovat a vysazovat citrusy bez námahy a úsilí.

Jakmile se dobře ujmou, můžete si užívat výhod, které tyto ovocné stromy přinášejí vaší zahradě. Jedno je jisté: péče o citrusové stromy vás odmění bohatou a chutnou úrodou.

 

 

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Finefish.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.