Home » Jak vybrat správné rostliny zeleniny?

Jak vybrat správné rostliny zeleniny?

Výběr správných rostlin zeleniny pro vaši zahradu může být obtížný. Existuje mnoho druhů, z nichž každý má své výhody a nevýhody, a při výběru správného typu rostliny je třeba zohlednit faktory, jako je podnebí, typ půdy a velikost zahrady . V tomto článku se s vámi podělíme o několik tipů, abyste si mohli snadno vybrat zeleninové rostliny, které jsou pro vaši zahradu nejvhodnější.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gardening UK (@homegardeninguk)

Porozumění životnímu cyklu zeleniny

Životní cyklus zeleniny je proces, který začíná pěstováním semen a končí sklizní. Pochopení jednotlivých fází je zásadní pro maximalizaci výnosů a kvality a pro výběr správné zeleniny k pěstování. Mezi hlavní fáze cyklu patří příprava a úprava půdy, výsev nebo výsadba, zalévání, hnojení, ochrana proti škůdcům a chorobám, sklizeň a skladování. Půda musí být důkladně připravena a upravena organickými nebo minerálními hnojivy, aby rostliny dostaly potřebné živiny. Většina plodin se vysazuje pomocí semen nebo sazenic, přičemž je důležité kupovat kvalitní sazenice , protože jsou odolnější vůči chorobám a je u nich větší pravděpodobnost, že naplno rozvinou svůj potenciál. Po zasazení je třeba zeleninu pravidelně zalévat, aby byla půda vlhká, ale ne zaplavená.

Přečtěte si také  Jak se zbavit výhonků u paty stromu?

Vědět, jakou zeleninu vybrat

Výběr správných odrůd zeleniny k pěstování je základním krokem k úspěšné zeleninové zahradě. Při výběru správné zeleniny k výsadbě je důležité vzít v úvahu životní cyklus zeleniny, její klimatické preference a nutriční požadavky. Většinu zeleniny lze rozdělit do tří hlavních kategorií: jednoleté, dvouleté a vytrvalé. Jednoletky jsou nejběžnější a jsou to ty, které je třeba každý rok přesazovat. Dvouletky jsou ty, které jeden rok plodí a další rok se připravují na kvetení a plodení. A konečně trvalky jsou ty, které se vracejí každý rok, ale s obdobím klidu během zimy. Jakmile znáte typ zeleniny, kterou chcete pěstovat, je čas vybrat konkrétní odrůdu.

Získání kvalitních rostlin

Chcete-li pěstovat kvalitní zeleninu, je nezbytné opatřit si kvalitní sazenice. Nejlepší je koupit rostliny ve specializovaném obchodě nebo u místního pěstitele. Abyste našli rostliny, které splní vaše očekávání, je důležité zkontrolovat, zda rostliny :

  • jsou v dobrém stavu , bez známek chorob nebo poškození ;
  • mají správnou velikost , nejsou příliš malé ani příliš velké;
  • nevykazují známky alergie a jsou vhodné pro váš typ půdy;
  • jsou dobře přizpůsobeny klimatu , ročnímu období a vašemu regionu.
Přečtěte si také  Válka s plevelem: 4 přírodní tipy, jak proti němu bojovat

Při výběru rostlin dbejte na to, aby nebyly vyschlé a aby jejich kořeny byly dobře rozvětvené. Pak je rychle zasaďte, aby měly čas se aklimatizovat a správně růst. Pokud se rozhodnete pro semena, ujistěte se, že odpovídají standardu a jsou nejnovější.

Správně připravte půdu

Správná příprava půdy je zásadní pro zajištění bohaté a kvalitní úrody. Dobrá půda by měla být bohatá, kyprá a dobře odvodněná, tj. měla by obsahovat dostatek organické hmoty a jemných částic, aby zadržovala vlhkost a zároveň umožňovala odtok přebytečné vody . Těžkou půdu lze vylepšit přimícháním přiměřeného množství kompostu nebo hnoje. Organickou hmotu lze přidat také ve formě mulče, který chrání půdu před slunečním zářením, chladem a nepřízní počasí. Před výsadbou je třeba odstranit plevel a kameny a půdu zrýt. Pokud chcete semena vysévat přímo, doporučuje se půdu zrýt do hloubky 5 až 7 cm. V tomto případě je důležité půdu před výsadbou navlhčit, aby semena snáze pronikla dovnitř. Shrnuto a podtrženo, výběr správných rostlin zeleniny pro vaši zahradu může být náročným úkolem. Vše závisí na velikosti, tvaru, umístění a klimatických podmínkách vaší zahrady, proto je důležité věnovat čas posouzení jednotlivých odrůd, než si vyberete tu, která je pro vaši zahradu vhodná. Poté se ujistěte, že máte k dispozici správné postupy a vybavení pro úspěšné pěstování zeleniny a péči o ni, abyste mohli sklízet plody zdravé a čerstvé zeleniny vypěstované vlastníma rukama.

Přečtěte si také  Jak získat zeminu pro zalévání zdarma?

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Finefish.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.